Ideaalid vs reaalsus
Maja tehniliste lahenduste planeerimine on paras väljakutse. Lihtsalt sellepärast, et ühest küljes tahaks kliimat 100% ära kasutada, tahaks päikese energiat ära kasutada ja terve maja elektrisüsteem rajada päikesepaneelidele.
Tahaks kogu maja sooja vett saada päikeseenergiast, see pole ju rahaliselt väga kulukas ja tehniliselt keeruline, paar paneeli või vaati katusele ja asi vask.
Tahaks maja 100% ära soojustada, et kulutada võimalikult vähe enerigat ja olla võimalikult loodussõbralik.
Aga…
Kui kaua me siin oleme? Me ei ehita seda maja ju terveks eluks. Paratamatult iga punkt nendest nõuab finantsi.
Kui teha ideaalmaja, kas tulevikus järgmine maja omanik väärtustaks neid ja oleks nõus tänu nendele lahendustele maja eest tunduvalt rohkem maksma? Ilmselt mitte, kui kohalikud ei näe isegi paar cm penoplastil põranda all mõtet.
Maja soojustamine n.ö passiivmajaks on ju hea mõte, aga kas ka teostatav, kui kõige paksem penoplast mida müüakse on 5cm ja soojuspidavus kvaliteeti hinnates olematu…
Päikesepaneelid katusel tooks ilmselt investeeringu kiirelt tagasi, aga kuidas näeb välja nende paigaldus ja saadavus riigis, kus puuduvad elementaarsed ehitusmaterjalid? Olen vist 1 korra siin linnas päikesepaneeli näinud.
Soe vesi päikeseenergiast ja ka kõik need teised ideed on vägagi ägedad ja teostatavad, aga paraku ainult Eestis, mitte siinse asjaajamise juures .