14.11.2021

  1. Väga rikkalikud ning head söögid. Meie enda lemmikuks on khinkhalid ning kupdari. Aga samas ka kõik teised söögid on väga oivalised. Oleme korduvalt katsetanud ka kohapealseid taimetoite ning ka need on väga head.Lisaks söökidele on seal ka oivalised puuviljad, mida saab ka Eestist osta, aga maitset kahjuks ei saa võrrelda (ja noh Pärt tahtis rahus mandariine kasvatada). Lisaks sellele tuleb tunnistada, et meil on arbuusisõltuvus. 
    Hinkaalid, Mexican potatoes ja imeline Gruusia punane vein!

     

  2. Lennud Gruusiasse on mõistlikud. Seda nii hinna kui ka aja poolest. Praegu küll on Tallinna- Kutaisi lend maas, aga tuleb loota, et panevad selle siiski tagasi, siis saab 4h lennatud. Praegu tuleb kasutada Riia-Kutaisi otsa, seega 3,5h + sõit Riiasse. Kuna sinna lendab Wizzair, siis õigel ajal ostes tulevad ka piletid soodsad, meie näiteks ostsime 15€ inimene, üks ots. 
  3. Eestlasele kohaselt tunneme puudust mägedest. Gruusais neid mägesid on ning oleme Pärdiga koos veebruaris Borjomi mäel matkamaski käinud ning see on igati väärt elamus. Soovitan kindlasti midagi sarnast ette võtta. Vaatame siin tuleviku poole veel kusagil ringi ning kui vähegi õnnestub pakime preili kotti ja läheme mingeid mägesid veel vallutama. 

    Borjomi mäe matk mõned aastad tagasi.

Praegu saab ühtlasi lennata Mestia külla, et nautida mägist õhku, imelisi vaateid, head toitu, vaadata kuidas päriselt tuleb maa seest mulliga vesi. Sealt on hea võimalus külastada ka autotripiga Ušguli küla (tegemist on Euroopa kõige kõrgema külaga ning Ušguli asub Kaukasuse ühe kõrgeima tipu Šhara jalamil.) Eelpool juba rääkisin Borjomist ja mineraalveest, siis seda saab Gruusias mõnuga nautida! Seega taaskord üks koht mis on väärt külastamist. Ka meie kodust on rõdult näha kerget mägist maastikku.

  1. Loodus, loomulikult lisaks mägedele, Gruusias on samuti imeline, oma võrratute koskede, jõgede (Kutaisist jookseb samuti jõgi läbi), koobaste, orgude, metsade ja kõige muuga veel. Seda peab lihtsalt ise tundma 
    2016 aasta esimest korda Gruusias, kus sai lubatud, et rohkem me sinna riiki tagasi ei lähe- pole nagu väga meie teema. No ja nüüd..? 😃

     

     

  2. Aa muideks, seal oli täna õhtul 20 aeg 15 kraadi SOOJA.. Ehk siis seal on soojem kui meil! Paar korda aastas, ehk läheb meie linnakeses miinusesse, aga enamasti on seal mõnusalt soe ja paksud vammused saame kohvrisse unustada.
  3. Gruusa asub väljaspool Euroopa Liitu, mis tähendab, et seal ei aeta peenuseni taga igat seaduse pügalat, nõudeid ja nii edasi. Inimesed on üsna vabad ja saavad teha neid asju mis tulevad südamest või siis ka vajadusest. Näiteks tee ääres koduveini, mandariine, mett jne müüa.
  4. Hinnaklass on odav. Mis tähendab seda, et igalpool on hinnasiltidel peaaegu samad numbrid mis meil, ainult et see tähendab, et kolm korda odavam. Gruusias on oma rahaühik lari (GEL), mille kurss on siis kolm kuni neli korda väiksem kui meie euro. Praeguse seisuga 1 lari = 0,28€. 
    2019 aasta Borjomis matkamas. Borjomi jalamil väga lund ei olnud ja varustuse laenutuses üritasime meesterahvale selgeks teha: “Me oleme eestist, me teame küll mis lumi on, kindel et neid räätsasid ikka vaja on?” Mees kinnitas, et ilma nendeta ei saa, poolel teel mäkke tulid vastu metsavahid kellele ma mõtlesin ka oma räätsad kaasa mäejalamile saata, paarkümend meetrikest hiljem oleksin ma seda otsust rängalt kahetsenud. Ööbisime metsavahtide majas, mis oli omaette lustlik seiklus karges jääkülmas, aga vaated olid tohutult ilusad ja lumised.

     

     

  5. Gruusiat ümbritsevad riigid on samuti avastamist väärt ja mida me natukene ka avastanud oleme. Armeenia, Türgi ja Aserbaidžaan. Tõsi, tuleb tõdeda, et omame ka sama naabrit- Venemaa.
  6. Vene keel on meie mõlema nõrk külg. Kuna grusiinide enda igapäevane keel ei ole vene keel, siis räägivad nad seda ka ise tunduvalt rahulikumalt ja lihtsamalt. Seega hea võimalus keelt praktiseerida ja õppida. 
    Batumi kivirand

     

     

  7. Ja kindlasti midagi veel, mille peale ehk kohe ei tulegi.